Ozon jest niezbędnym naszej planecie oraz nam gazem, chroniącym przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego UVB, którego nadmiar powoduje m.in. oparzenia i pojawianie się zmian nowotworowych. Okazuje się, jednak, że ów gaz może mieć także swoją ciemną stronę i być szkodliwy. Jak zatem korzystać z dobrodziejstw tego gazu, nie narażając się przy tym na nieprzyjemne skutki?

Ozon – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Przede wszystkim to, że jego obecność pożądana jest głównie w warstwie atmosferycznej, zwanej stratosferą, w której odpowiada za tworzenie swego rodzaju gazowego pancerza, lecz w przyziemnej warstwie atmosferycznej, określanej jako troposfera, w dużej mierze wykazuje działanie szkodliwe, zwłaszcza wobec roślin, wnikając w ich strukturę i niszcząc ich komórki, co doprowadza do braku możliwości przeprowadzenia procesu fotosyntezy.

Warto pamiętać o tym, że ozon może dzielić się na pożyteczny i szkodliwy, przy czym ilość tego pożytecznego jest raczej niewielka i stanowiłaby cienką warstwę o grubości zaledwie 3 mm, gdyby zebrać ją przy ziemi.

Są także jasne strony ozonu, wskazujące, iż jest on niezbędny do życia na Ziemi. Była już o tym mowa, lecz warto podkreślić jeszcze raz, iż ozon zatrzymuje nadmiar promieniowania UVB, którego nadmiar jest bardzo niebezpieczny w skutkach, powodując m.in. uszkodzenia wzroku, czy osłabienie układu odpornościowego. Jeśli zaś mowa o skutkach dla środowiska, promienie UVB w nadmiarze ograniczają rozwój fitoplanktonu, co zaburza równowagę biologiczną środowiska wodnego.

Główną zaletą ozonu są właściwości dezynfekcyjne. Nie od dziś wiadomo, że ozonowanie warto stosować w miejscach takich jak baseny, szpitale, więzienia, pomieszczenia gospodarcze czy hotele. Ozon skutecznie zabija większość bakterii i wirusów, przy czym te ostatnie są szczególnie podatne na jego działanie.

Praktyczne zastosowanie ozonu

Jego właściwości są szczególnie cenne dla alergików. Mowa tu o osobach uczulonych na kurz, którym wyjątkowo ciężko jest przetrwać okres jesienno-zimowy, kiedy to więcej czasu spędzamy w domach, a przy tym rzadziej wietrzymy mieszkania. Osobom takim szczególnie polecany jest zakup ozonatora, który w ciągu pół godziny pozwoli zdezynfekować pomieszczenie, uwalniając je od szkodliwych roztoczy, a przy tym podnosząc jakość powietrza. Należy jednak koniecznie pamiętać o przewietrzeniu pokoju przez kilka, kilkanaście minut, zanim do niego powrócimy. Przy stosowaniu dezynfekcji ozonem w większych pomieszczeniach, np. na hali przemysłowej, można przyspieszyć powrót do pracy poprzez zastosowanie destruktora ozonowego.

Zmagasz się z inwazją szkodników w domu lub gospodarstwie? Stawiasz na ekologiczne metody walki, zamiast zastosowania tradycyjnych środków chemicznych? Okazuje się, że wykorzystanie ozonu o stężeniu 50 ppm przez okres 3 dni pozwoli niemal w 100% pozbyć się insektów, które zaatakowały Twoje zbiory. Pamiętajmy jednak, by przed przeprowadzeniem zabiegu ozonowania zabezpieczyć sprzęty wykonane z metalu oraz instalacje elektryczne.

Menu