Ozonowanie staje się coraz to popularniejszym sposobem na walkę z wszelkiego rodzaju bakteriami, wirusami, alergenami czy zanieczyszczeniami. Dzięki technologicznemu postępowi, jesteśmy w stanie dzisiaj wytworzyć ozon sztucznie, przez specjalnie do tego zaprojektowane generatory. Jednak jakie dokładnie korzyści niesie za sobą ozonowanie?

Dlaczego ozon?

Ozon jest gazem o najsilniej nam znanych właściwościach utleniających dzięki czemu świetnie radzi sobie z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami, bakteriami i wirusami. Historia odkrycia tego gazu sięga końca XVIII w. jednak wtedy jeszcze nie były znane dokładne właściwości tego gazu. Dzisiaj wiemy, że są dwa rodzaje ozonu, ten ,,dobry” ozon i ,,zły” ozon. Dobry ozon powstaje naturalnie w stratosferze i ochrania nas przed szkodliwym dla organizmów żywych promieniowaniem UV. Niestety szkodliwa działalność człowieka przyczynia się do zatracania jego ilości w atmosferze, a tym samym do powstawania złego ozonu, który zatruwa przede wszystkim rośliny. Zły ozon powstaje w najniższej części atmosfery czyli w troposferze.

W jaki sposób ozon pomaga?

Dobry ozon może być sztucznie produkowany przez specjalnie do tego zaprojektowane generatory. Dzięki temu możemy wykorzystać jego pozytywne oddziaływanie w pomieszczeniach, pojazdach czy nawet w przestrzeni publicznej. W jaki sposób ozon niszczy bakterie, wirusy i wszelkie drobnoustroje? Cząsteczki ozonu powodują zniszczenie zewnętrznej powłoki białkowej poprzez utlenianie, dzięki czemu następuje ingerencja i uszkodzenie RNA co neutralizuje niechciane cząsteczki. Największą zaletą ozonu jest to, że rozkłada się on do tlenu przez co już kilka godzin po użyciu nie zostaje po nim śladu.
W domu, w samochodach i w strefie publicznej
Ozonowanie posiada wiele zalet natomiast ilość możliwości jego użycia równie zaskakuje. Tej metody oczyszczania powietrza można użyć:

  • w mieszkaniu i w domu
  • w samochodzie lub pojazdach użyteczności publicznej (np. autobusy, tramwaje)
  • w biurze
  • w lokalach gastronomicznych
  • w różnego rodzaju hotelach i noclegowniach
  • w klubach fitness
  • w placówkach oświaty

W tych i wiele innych miejscach ozonowanie poprawia jakość funkcjonowania oraz pozytywnie wpływa na zdrowie użytkowników pomieszczenia.

Ozonowanie – samemu czy za pośrednictwem?

Na rynku są dostępne generatory ozonu których cena waha się od 1000 do 5000 zł. Zdecydowanie jednak odradza się eksperymentowanie samemu, ponieważ nieumiejętne obchodzenie się z ozonem może kosztować nasze zdrowie, a nawet życie. Dlatego zdecydowanie lepiej jest udać się do specjalistów, którzy realizują usługi ozonowania na zlecenie. Certyfikowani pracownicy doskonale wiedzą jak obchodzić się z generatorem oraz jakiego stężenia ozonu użyć w zależności od potrzeb i pomieszczenia.

Firma Ozonove oferuje usługi ozonowania na terenie Krakowa i okolic, a i niezastąpieni specjaliści doskonale ocenią Państwa potrzeby i dostosują usługi firmy. Warto jest zadbać o czyste powietrze i zdezynfekowane wnętrze zwłaszcza w czasach kiedy tak łatwo jest się zarazić różnego rodzaju wirusami.

Menu