Skażony świat

Największe skupiska chorobotwórczych bakterii spotkać możemy w miejscach publicznych. Bakterie dostają się do domów na butach, zwierzętach, nieumytej żywności. Wynajmując mieszkanie, w którym żyli kiedyś inni lokatorzy, nie mamy pewności co do jakości sprzątania pomieszczeń. Nie wiadomo więc, czy mieszkanie na pewno jest czyste. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystkie wirusy i bakterie zostaną usunięte, warto zainwestować w dezynfekcję ozonem.

Początki ozonu

Ponad 170 lat temu holenderski przyrodnik po raz pierwszy spotkał się z gazem, który dziś znany jest pod nazwą ozon. Chociaż początkowo odkrycie nie zostało przeanalizowane z pozytywnymi wynikami, to po latach naukowcom udało się stworzyć dokładną charakterystykę tego gazu.
Dziś wiemy, że ozon jest jednym z najsilniejszych utleniaczy. Chcąc zrozumieć mechanizm działania ozonu, warto jest stworzyć analizę etapową:
Ściana komórkowa bakterii ulega przerwaniu.
Pozostałości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych fosfolipidów ulegają peroksydacji, w której powstają nadtlenki tych związków.
Działaniem produktów peroksydacji, zmienione zostają właściwości fizyczne błon komórkowych, co hamuje aktywność enzymów błonowych i białek transportowych.

Walka z bakteriami

Biobójcze działanie ozonu występuje od stężenia 13 μg/dm3. Jest to stężenie, które pozwala na doszczętne zniszczenie bakterii oraz ich form przetrwalnikowych. Jest to także wystarczająco silna moc, by być w stanie zniszczyć wirusy, glony, pierwotniaki, grzyby, pleśń. Nawet przy niskim stężeniu ozonu (0.3 ppm) i wysokiej wysokości wilgotności powietrza, po 2-3 godzinach zauważalna będzie redukcja mikroorganizmów. Stężenie ponad 300 ppm, jest w stanie usunąć z powierzchni Escherichia coli i Staphylococcus aureus. Naukowcy przeprowadzili badania, które na celu miały opracowanie działania danego stężenia na bakterie. Jednym z takich eksperymentów, było ocenienie wpływu 50 ppm na Aspergillus flavus na kukurydzy. Wyniki pokazały, że aż w 97% udało się zredukować aflatoksyny, w 66% obniżona została liczebność zarodników konidialnych na powierzchni oraz nastąpiło całkowite zahamowanie wzrostu i zarodnikowania.

Tępienie grzybów i ich toksyn zależy od kilku czynników: stężenie ozonu, czas działania, pH.

Bezpieczne płuca

Kiedy chcemy oczyścić powietrze, skorzystać możemy z kilku metod:
Promienie UV-C – dezynfekuje powietrze tylko przy lampach i nie wnika zbyt daleko.
Filtry HEPA – przez filtr przechodzi skażone powietrze, a zatrzymane zostaną tylko bakterie większe niż 0.3 μm.
Chemiczne dezynfektanty – pozostawiają po sobie niebezpieczne pozostałości.

Jak widać każda z metod, ma wady, które powodują, że żadna propozycja nie jest w stu procentach skuteczna. Istnieje jednak dezynfekcja powietrza, która odświeża każde miejsce i nie pozostawia po sobie niebezpiecznych związków. Ta metoda, to ozonowanie. Ozon niszczy bowiem ponad 90% bakterii znajdujących się w powietrzu.

Mądry wybór

Metod oczyszczania świata w jakim żyjemy jest wiele. Jeśli chcecie mieć pewność, że pomieszczenia na których Wam zależy, zdezynfekowane będą na każdym milimetrze, najlepszą decyzją będzie ozonowanie. Żadna inna metoda czyszczenia nie usunie takiej liczby bakterii i nie oczyści powietrza w tak dużym stopniu, co właśnie ozon. Postaw na Ozonove i przekonaj się, co to świeżość.

Menu