Niebieski gaz o wielkiej mocy — ozon i jego właściwości

Wielka niewiadoma

Istnienie Ozonu zauważone zostało w 1785 roku, kiedy to M. van Marum wyczuł dziwny zapach powietrza, unoszący się wokół maszyn elektrostatycznych. Ani przyrodnik, ani inni chemicy nie wiedzieli z czym mają do czynienia. Dopiero po ponad pół wieku woń zidentyfikowana została jako ozon. W tamtym momencie nikt jeszcze nie zdawał sobie sprawy z tego, jak ważny dla Ziemi jest ten gaz. Obecnie, ozon nie jest dla ludzkość aż tak zagadkowy. Jest to niebieski gaz, który jest cięższy od powietrza. Jego występowanie możemy zaobserwować w trzech stanach skupienia. 

3 mm dobroci

Po burzy z piorunami, powietrze na zewnątrz jest wyraźnie odświeżone. W wyniku reakcji tlenku azotu z lotnymi związkami organicznymi, i podczas wyładowań atmosferycznych powstaje ozon. To właśnie on odpowiedzialny jest za uczucie świeżości po burzy. W stratosferze, ozon jest czymś w rodzaju filtra, który pochłania szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe UB-V. 

Ozonowe odświeżenie nie zawsze jest jednak pozytywne w skutkach. W części przyziemnej atmosfery, która określana jest mianem troposfery, ozon jest najbardziej niebezpieczny dla roślin. Nie dla ludzi, nie dla zwierząt, a właśnie dla roślin. Dzieje się tak za sprawą szparek, które umożliwiają przedostanie się ozonu do komórek i utlenienie ich. Skutkiem tego procesu jest powstanie nieodwracalnych zmian biochemicznych i fizjologicznych, co w następstwie powoduje śmierć komórek. 

Po analizie zawartości ozonu w atmosferze, odkryto, że tego “pożytecznego” ozonu jest niewiele. Wyobraźmy sobie, że cały ten “dobry” ozon, zgromadzimy przy powierzchni ziemi. Warstwa jaka zostanie utworzona, osiągnie tylko 3 mm grubości.

Dezynfekcja w 30 minut

Ozon powszechnie używany jest do wszystkiego, co łączy się z poważnym oczyszczaniem. Dezynfekcja, dezynsekcja, dezodoryzacja. Służą do tego przenośne generatory ozonu, które umożliwiają wytworzenia gazu w dowolnym miejscu. Ozonowanie wykonywane jest w domach, mieszkaniach, budynkach użytku publicznego itd.. Ze względu na wysoką skuteczność w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów, czyszczenie ozonem powszechnie stosowane jest w branży gastronomicznej i hotelowej. Wystarczy 30 minut, aby pokój hotelowy sprawiał wrażenie nigdy nie używanego. Ozonowanie przydatne jest również, kiedy do czynienia mamy z pomieszczenie z grzybem i pleśnią, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Ozon doskonale radzi sobie ze zwalczaniem tego tworu. Gaz ceniony jest także w branży samochodowej. Idealnie usuwa zapachy po dymie i papierosach, które wypełniają auta i inne środki transportu publicznego. Autobusy, tramwaje, czy taksówki, warto ozonować regularnie. Pomoże to w zachowania świeżości, która zwiększy komfort użytkowania. Dzięki wysokiej skuteczności w tematyce bakteriobójczej, na basenach przeprowadza się ozonową sterylizację wody. 

Ozonove w walce o zdrowie 

Siła ozonu jest ogromna i wykorzystana w odpowiedni sposób, może w szybki sposób polepszyć komfort życia. Jeśli w waszych domach znajdują się dzieci i osoby starsze, ozon może pozytywnie wpłynąć na ich odporność.  Ozonowanie przeprowadzone może być tylko przez wyszkolone osoby, które wiedzą w jaki sposób postępować z tym silnym gazem. W Ozonove doskonale zdajemy sobie sprawę z właściwości tego trójtlenu, i potrafimy używać go w bezpieczny sposób. 

Menu