Holenderskie odkrycie
Kiedy w 1785 roku M. van Marum odkrył dziwny zapach powietrza unoszący się wokół maszyn elektrostatycznych, nikt nie potrafił zidentyfikować jego źródła. Dopiero po ponad pół wieku, chemicy określili tę substancję jako ozon. Ozon powstaje pod wpływem działania promieni UV, w reakcji tlenku azotu z lotnymi związkami organicznymi i podczas wyładowań atmosferycznych. Dlatego po burzy z piorunami powietrze ma charakterystyczny, świeży zapach.
Plusy i minusy
Istnienie ozonu ma dwie strony medalu. Ozon, który znajduje się w troposferze jest niebezpiecznym zanieczyszczeniem powietrza. Jest on dużo większym zagrożeniem dla roślin niż zwierząt. Jest tak, ponieważ ozon bez większego problemu przedostaje się przez szparki i utlenia komórki, powodując w nich zmiany biochemiczne i fizjologiczne. Przyczynia się to do obumarcia komórek, co objawia się czarnymi i brązowymi plamami na górnej stronie struktury liści. Warto jednak pamiętać, że ozon będący w stratosferze wytwarza “warstwę ozonową”, która chroni Ziemię przed szkodliwym promieniowaniem UV-B, które niebezpieczne jest również dla ludzi.
Właściwości
Ozon to gaz, który jest cięższy od powietrza. Jego stężenie wyrażane jest w ppm (jedna część na milion). Ozonowe cząsteczki są bardzo nietrwałe, a czas ich połowicznego rozkładu to 20-50 minut w powietrzu i 1-10 minut w wodzie. Ozon jest obecnie najsilniejszym utleniaczem jaki znamy. Z tego powodu świetnie sprawdza się on jako środek wykorzystywany do dezynfekcji, dezodoryzacji, dezynsekcji, a nawet w odbarwianiu i usuwaniu nieprzyjemnych zapachów. Usuwa on bakterie, grzyby, toksyny i inne szkodliwe dla naszego zdrowia związki.
Dezodoryzacja
Ozon okazał się być niezbędnym elementem dezodoryzacji, przez wzgląd na działanie zmieniające właściwości związków, które powodują przykre zapachy. Umożliwia to całkowite usunięcie zapachu, a nie tylko jego maskowanie. Miejsca w których przeprowadza się dezodoryzację to np. przechowalnia owoców, mieszkania po remoncie. Coraz częściej oczyszcza się również kabiny samochodowe.
Dezynfekcja
Od 1886 roku ozon zaczęto doceniać jako środek do dezynfekcji. W Holandii otworzono pierwszy zakład w którym zajmowano się uzdatnianiem wody za pomocą ozonu. W 1890 odkryto, że ozon ma 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze bakteriobójcze właściwości niż chlor. Ozon w stężeniu 300 ppm w ciągu kilku sekund potrafi dokładnie zdezynfekować daną powierzchnię.
Dezynsekcja
Ozon znalazł swoje zastosowanie również przy usuwaniu owadów i szkodników. Chcąc uniknąć namnażania się nieproszonych gości, możemy wykonać zabieg gazowania zboża w silosach lub zwalczania ptaszyńca w kurnikach.
Gdzie jeszcze przyda się ozon?
Gaz jakim jest ozon, jest niezbędny przy oczyszczaniu każdej przestrzeni publicznej. Obecnie na rynku nie ma niczego, co mogłoby dorównać mu w kategorii bakteriobójczych właściwości. Chcąc zapewnić użytkownikom danych miejsc najwyższe standardy czystości, warto zastanowić się nad metodą ozonowania. Generatory ozonu poradzą sobie z odkażaniem toalet publicznych, biur, placówek szkolnych itp.. Jeśli chcesz aby w Twoim otoczeniu czuć było świeżość, zaufaj Ozonove. Wspólnie odmienimy powietrze wokół Ciebie.