Ozon niszczy koronawirusa

W ostatnich miesiącach temat koronawirusa rozprzestrzeniającego się po świecie z zawrotną prędkością, zdominował tematycznie informacje podawane przez media, także media społecznościowe. Niekoniecznie są to informacje prawdziwe i zweryfikowane – w zbiorowej świadomości, także Polaków, istnieje wiele mitów na temat jego śmiertelności, sposobów obrony i genezy epidemii.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że nie tylko podstawowa higiena może pomóc nam zabezpieczyć się przed wtargnięciem koronawirusa do naszego organizmu. Wstępne badania potwierdzają, że ozon jest skuteczny w walce z wirusem.

Wstępna geneza choroby

Koronawirus, jeden z najnowszych globalnych zmartwień, wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawami zakażenia są najczęściej kaszel, gorączka, duszności, ból mięśni, zmęczenie – dlatego przypomina on grypę i jest do niej porównywany.

Epicentrum wirusa wykryto w chińskim mieście Wuhan. Jego zasięg objął już ponad 30 krajów i terytoriów na świecie w tym m.in. Włochy, Niemcy, Francję, Finlandię, Grecję. Niestety, parę dni temu koronawirus dotarł również do Polski. Po wielu fałszywych alarmach zdiagnozowano i potwierdzono zarażenie nim, jest więc możliwość, że także i w Polsce zacznie rozprzestrzeniać się na masową skalę. Dlatego tym bardziej powinniśmy poznać objawy zakażenia, a także wiedzieć jak zapobiegać jego infekcji.

Jak długo koronawirus zachowuje właściwości poza gospodarzem np. na powierzchni ?

Koronawirus często porównywany jest do znanej nam już grypy, ze względu na podobne objawy. Jednak występują między nimi znaczące różnice. Wirus grypy może przetrwać na powierzchni od 5 godzin do 7 dni w zależności od temperatury otoczenia i wilgotności. Norowirusy, czyli nieżyt żołądka i jelit u dorosłych ludzi, mogą przeżyć nawet do 4 tygodni w ciepłych i suchych warunkach. Trudnością w pokonaniu tych wirusów jest ich dość dobra odporność na wiele dezynfektantów. Koronawirusowi sprzyjają jednak inne warunki – głównie niższe temperatury. Ludzki koronawirus może utrzymać się na powierzchni nawet od 3 godzin do 9 dni.

Konieczna dezynfekcja!

W celu zabezpieczania się przed rozprzestrzenianiem koronawirusa, dobrze jest dokonać dezynfekcji powierzchni, które mogły mieć kontakt z osobą zarażoną lub podejrzaną o bycie gospodarzem dla wirusa. Jedną z metod dezynfekcji jest przemywanie powierzchni alkoholem. Roztwór musi mieć ok. 60%-70% etanolu i należy czyścić nim daną powierzchnię przez przynajmniej 1 minutę. Drugą, zdecydowanie skuteczniejszą opcją dezynfekcji jest stosowanie ozonu.

Ozon niszczy koronawirusa!

Wirus pokrewny do koronawirusa to wirus SARS, który według opublikowanych badań może zostać całkowicie zniszczony przez dokładnie ozonowanie. Budowa obecnie panującego koronawirusa (2019-nCoV) jest bardzo podobna do struktury bardziej już nam znanego wirusa SARS, co każe nam zastanowić się nad skutecznością ozonu w walce z nowym zagrożeniem sanitarnym.
Badania prowadzone w Institute of Virology, Hubei w Chinach miały potwierdzić tę tezę – doprowadziły do wstępnych wyników, z których wynika, że ozon może okazać się bronią w walce z obecnie panującym koronawirusem (2019-nCoV).
Ozon był już stosowany do dezynfekcji i oczyszczania np. wody pitnej w wielu miastach. Jego szerokie działanie może być zastosowane w walce z uporczywymi i powracającymi problemami – działa na grzyby, pierwotniaki, inne wirusy oraz chorobotwórcze bakterie.

Wirus to nie żywy organizm – budowa wirusa

Wirus nie jest w stanie długo funkcjonować sam. Do rozmnażania się i aktywności potrzebuje ciała gospodarza, w którym będzie mógł się rozwijać. Jest to bio-cząsteczka, która jak wszystkie najprostsze gatunki zbudowana jest z kwasu nukleinowego, stanowiącego również jej genom (RNA) oraz otaczającego go płaszcza białkowego nazywanego kapsydem.

Działanie ozonu opiera się na rozpraszaniu i uszkadzaniu kapsydu, czyli “tarczy” otaczającej jądro wirusa, co pozwala dotrzeć do RNA stanowiącego istotę jego funkcjonowania i materiał genetyczny. Warto dodać także, że ozon w skuteczny sposób niszczy zarówno wirusy otoczkowe (czyli te, które posiadają osłonkę lipidową powstałą z błon komórki gospodarza) i bezotoczkowe (nie posiadają osłonki lipidowej, dodatkowo chroniącej cały kapsyd).

Stosuj ozon z rozwagą!

Koronawirus należy do grupy wirusów otoczkowych, a tym samym jest podatniejszy na niszczenie ozonem.
Ważne jest jednak, by podkreślić, że generatory ozonu powinny być stosowane przez doświadczone i wyspecjalizowane firmy. Źle zastosowany może być szkodliwy dla naszego zdrowia i życia.

Menu