Ozon – co to za gaz, czym się charakteryzuje?

Ozon to gaz, który powstaje w środowisku naturalnym. Jest on jednym z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych – działanie bakteriobójcze wykazuje w stężeniu ok. 13 μg/dm³. Nie powoduje żadnych skutków ubocznych i jest całkowicie nieszkodliwy dla człowieka i środowiska. Radzi sobie nie tylko z bakteriami i wirusami, ale również świetnie sprawdza się w walce z pleśnią i grzybami – w szczególności po zlaniu i powodzi, kiedy pomieszczenie długo miało do czynienia z wilgocią.

Ozonowanie – na czym polega?

Ozonowanie to bezpieczna, ekologiczna i skuteczna metoda dezynfekcji. Zyskała ostatnio większą popularność, ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną na świecie. Dzięki zabiegowi ozonowania pozbywamy się z pomieszczenia bakterii, wirusów i alergenów. Warto dodać, że ozonowanie może pomóc zlikwidować również nieprzyjemne zapachy pochodzenia organicznego i chemicznego – z nimi również często mamy do czynienia przy nadmiernej wilgoci.

Jak to wygląda? Ozonowanie polega na umieszczeniu w danym wnętrzu generatorów ozonu. Wytwarzany przez nie gaz stopniowo wypełnia przestrzeń i oddziałuje na powietrze oraz wszelkie powierzchnie i wyposażenie. Gdy łączy się z zanieczyszczeniami, utlenia je i niszczy. Pozostałe cząsteczki ozonu rozpadają się do tlenu. Pomieszczenie w którym odbyło się ozonowanie jest gotowe do ponownego użytku po około dwóch godzinach od zastosowania – kiedy wszystkie cząsteczki rozpadną się do tlenu.

Ozonowanie – skuteczna walka z pleśnią

Ktokolwiek miał do czynienia z powodzią lub zalaniem jakiegoś pomieszczenia z pewnością ma świadomość, jak ciężko pozbyć się z takiej przestrzeni pleśni i nieprzyjemnej woni stęchlizny. Zabieg ozonowania jest w stanie zniszczyć rozwijające się w takich sytuacjach pleśnie, grzyby i ich zarodniki oraz pozbyć się przykrego zapachu. Jeżeli mamy tego typu problem warto rozważyć ozonowanie domu, mieszkania, czy piwnicy – ozon poradzi sobie w każdej tego typu przestrzeni. Często stosuje się także ozonowanie jachtów.

usuwanie pleśni kraków

Ozonowanie to doskonałe rozwiązanie w wielu awaryjnych sytuacjach, takich jak pożar, wyżej wspomniana powódź bądź zalanie, zgon, czy też atak rozbójniczy kwasem masłowym lub preparatem na dziki. Ozonowanie jest w stanie przywrócić takie pomieszczenia do stanu używalności sprzed wystąpienia danej sytuacji.

Ozonowanie – dlaczego warto je stosować?

Zanieczyszczenia mogą stać się uciążliwe dla osób przebywających w zanieczyszczonych pomieszczeniach. Istnieje wiele szkodliwych zanieczyszczeń, których nie jesteśmy w stanie skutecznie się pozbyć za pomocą zwyczajnego sprzątania, czy też wietrzenia. Mowa tutaj o grzybach i pleśniach, które ciężko samodzielnie usunąć. Problematyczne są także wszelkie bakterie i wirusy, których nie jesteśmy w stanie po prostu zetrzeć szmatką lub odkurzyć. Uciążliwe, szczególnie dla alergików, są także roztocza i inne alergeny. Przewagą ozonowania nad tradycyjnymi metodami oczyszczania przestrzeni jest również możliwość eliminacji nieprzyjemnych zapachów różnego pochodzenia – organicznego lub chemicznego, co przywraca komfort użytkowania pomieszczenia.

Menu